IMG_7438

Marcus Lantz om året och nästa säsong

Intervju med Marcus Lantz efter att sista matchen för 2016 är spelad.

 

Kommentar till 3-2-segern mot Assyriska?

– Det var verkligen en häftig avslutning! Vi har bra kontroll på det i första, sedan kommer några olyckliga minuter när Assyriska vänder till 1-2 utan att egentligen skapat några chanser. Vi kommer ur rytmen och matchen svänger fram och tillbaka. Sista 10 gamblar vi lite,vi går ner på trebackslinje, sätter upp Johan där framme och spelar med tre forwards. Vi börjar lyfta lite längre och får utdelning med ett kvitteringsmål. Då bestämmer vi oss för att det bara är att köra och gå för seger också. Vi öser på och får en hörna, som Hannes sätter rätt i mål. En härlig avslutning på en fantastiskt bra säsong och pricken över i när Hannes knorrar in hörnan.

Roligt när chansspel ger resultat ibland?

– Ja, lite så. Vi kände att ”tänk om man kan få utdelning till 2-2, när man släpper en där bak”. Sedan är det extra roligt med segermålet, att sådana saker går hem också.

Var det också skönt att ha slippa en nervös match i sista omgången?

– Det känns som om ÖIS under de senaste 8-9 åren alltid har varit inblandat i något i sista omgången. Det här var något ovanligt att man inte behövde vara så nervös. Det var skönt, men vi ville ändå göra en bra avslutning och få avsluta med tre raka vinster. Härligt att det lyckades!

Det blev en niondeplats till slut.

– Vi hade som mål att klara kontraktet. En niondeplats är fantastiskt bra jobbat av killarna, vi har haft två jättebra år nu. 2015 gick vi upp i Superettan, har i stort behållit samma trupp och får nu en mittenplacering. Jag är väldigt stolt och glad över killarnas prestation. Det är många år sedan ÖIS hade en så här bra placering, det är stort för alla inblandade.

Kommer du att hinna glädja dig över detta?

– Ja, det måste man göra. Det vi har gjort den här säsongen är ruskigt bra. Vi samlas på måndag, sedan tar vi en vecka ledigt och återsamlas den 14/11. Den veckan ska vi bara njuta, jag tycker att vi alla ska klappa oss på axeln, det är vi värda.

Efter det är det vardag igen och några spelare försvinner.

– Det är både för- och nackdelar att spela så bra som vi gjort. Nu plockar de Allsvenska klubbarna våra spelare och jag vill givetvis behålla dem, men samtidigt känns det bra att vi har kunnat utveckla våra spelare så mycket. Det är den verklighet vi lever i, men jag ser det ändå mer positivt än negativt. Framförallt är det kul för killarna att komma uppåt.

Hur ska vi ersätta Sebastian och Jakob?

– Frågan är vad ekonomin tillåter. Vi får se om vi kan skaffa likvärdiga spelare, etablerade killar eller vi kanske får satsa på yngre och orutinerat. Det kommer givetvis att avgöra hur bra vi kommer att bli nästa år.

En ny utmaning för dig?

– Ja, det blir det. Normalt vill man ta steg för steg, nästa är det att bli ett lag för övre halvan i Superettan. Då får man förstärka med ytterligare några spetsspelare. Blir det så att vi satsar mest på orutinerade killar från lägre divisioner, så blir målsättningen en annan. Vi får diskutera med styrelsen, det viktigaste är att inte ekonomin äventyras.


'Marcus Lantz om året och nästa säsong' have 28 comments

 1. 8 november, 2016 @ 17:22 Der Eiermann

  ” En härlig avslutning på en fantastiskt bra säsong”
  ”Det är både för- och nackdelar att spela så bra som vi gjort”
  Har människan ingen verklighetsförankring alls?

  Svara

  • 9 november, 2016 @ 14:39 Antonr

   Vadå de har ju varit en bra säsong efter förutsättningarna. Klart att om man har spelare som gör bra ifrån sig kommer andra klubbar o tar dem. Därför han säger så. Något oklart?

 2. 9 november, 2016 @ 12:45 Rödblå gubbe

  Det var bra gjort att vända 1-2 till 3-2 sista 10 mot Assyriska och det var ju delvis Lantz förtjänst.
  Men i övrigt ? Visst är säsongen godkänd men ”en fantastiskt bra säsong” ? Nä, det håller jag inte med om.

  Svara

 3. 10 november, 2016 @ 10:07 Gabriel

  Fantastiskt bra säsong är inte så jag och många med mig upplevde säsongen.
  Verklighetsförankring är ju inte en av Lantz styrkor och det vet vi sedan länge.

  Svara

 4. 11 november, 2016 @ 13:15 Kalle H

  Lantz lever i sin egen Egoverklighet.

  Svara

 5. 18 november, 2016 @ 13:47 Anonym

  ingen som hört något det senaste om ekonomin?
  efter lantz förlängning har väl publiksnittet gått ner med närmare 1000 personer och de sista 10 åren har det alltid kommit någon ekonomisk utgift som man inte visste om vid denna tiden:)

  Svara

 6. 18 november, 2016 @ 22:24 Anonym

  Slrämande hur lite ni förstår Lantz skulle kunna ta oss till allsvenskan om han hade mindre idioter i klubben vid sin sida för att inte tala om ni som skriver här på samba blöjbyte tack

  Svara

  • 19 november, 2016 @ 17:02 Pajasen

   Hej! Maaakuuus!

 7. 18 november, 2016 @ 22:48 Laslo

  Äntligen! Nu har Lantz ännu en överlöpare mindre. Den helige Jakob skriver på för BKH. Vilket betyder att alla wannabehipsters i klacken inte har någon ingång till öis a-trupp längre…tacka gudarna för det. Och morsning o goodbye till 10 gula kort till nästa säsong med ett begränsat kunnande.

  Svara

 8. 21 november, 2016 @ 21:32 öisarn1

  en lite fundering?
  hur många öisare finns det totalt i lag och ledning?
  är det paulsson, hannes, sören, hasse (mtrl), thorsson?
  fler blåvita?
  känns ju så fel

  Svara

 9. 30 november, 2016 @ 20:02 rt

  När ÖIS släppte spärren mot spelare som inte kommer från östra centrum Gbg och började släppa in invandrarungdomar från övriga delar av Gbg började det plötsligt hända bra saker. Nu finns det mycket bra material i ungdomsleden som kan lira a-lag om några år. Hur svårt var det? Vita bratsen som fotbollsfarsorna bände in i ÖIS är nästan helt borta. ÖIS är äntligen på rätt väg.

  Svara

 10. 3 december, 2016 @ 05:43 Bengt

  Måste få skriva av mig lite …Joakim Nordh ,herr Edström och Kalle kula ,
  jag hade föredragit att vi anställde 3 st schimpanser istället för er tre.
  Och då menar jag inte för att det hade gynnat klubben ekonomiskt utan mer åt hållet av intelligensen höjs betydligt!
  Nä fy fan vad elak jag var mot shimpanserna nu..
  Och om jag inte är miss informerad så är väl Joakim Nordh en sympatisör av SD !

  Svara

  • 5 december, 2016 @ 19:26 Kalle H

   Skojar du? Det är allvarligt att anklaga någon för att vara NAZIST.

 11. 5 december, 2016 @ 22:02 Kalle H

  Är tydligen någon här som inte tål höra Sanningen. ÖIS stora problem fortfarande. Om det är sant att Ordförande Nord är SD sympatisör som det påstås? Så kommer jag aldrig att gå en ÖIS-match mer. Nazister kommer jag aldrig att gynna.

  Svara

  • 6 december, 2016 @ 21:31 Anonym

   Gå inn på tvitter å se på felix j där kan man se en liten rasism mot skåningar

 12. 6 december, 2016 @ 22:31 agne

  Jag ser är han öisare?

  Svara

 13. 6 december, 2016 @ 22:44 Lungn

  Finns dom som är värre men tyvärr är dom kompisar å vet inte att dom skadar öis

  Svara

 14. 8 december, 2016 @ 11:48 Harry (dirty harry)

  Öis ungdomsakademi (Niklas Allbäck) gör allt för att måla upp hur bra akademin mår.
  Tittar man på resultat från Folksam U21 B slutspel, Ligacupen 2016/2017 U 19, Reserv Elit och U21 Superettan Södra där spelare från U19 varit med och spelat så är det inte så mycket att glädjas åt.
  Man tog bort U19 från spel i U19 serien bara för att man skulle kunna matcha dessa killar för spel mot seniorer och bli bättre spelare. Vad är det för mening att åka till Ängelholm och få 7-0 i baken eller spela i en dålig serie som Reserv Elit ?

  2013 styrde man från ÖG att avsiktligt med alla medel få U19 att åka ur Juniorallsvenskan och det lyckades man med.
  Året efter spelade U19 en lägre serie ner men resultat och placering blev inte bra och spelarna i U 19 fick ta hela smällen.
  Orsaken till detta var att man fick nya tränare under 2014 som skulle ta hand om laget men det visade sig att Glans och Gren inte var någon lyckad kombination, dessa båda herrar slog ifrån sig och tog inget ansvar.
  För att bli av med ”skiten” och rädda eget skinn sparkade man mängder av juniorer.
  Gren gick sedan ut i GT och förklarade att man inte hade underlag för att spela i en U19 serie 2015.
  Lösningen för U19 spelare som fanns kvar var att spela mot seniorer i Reserv Elit med mera.

  Ser man till 2016 så finns dock ett ljus då U17 tog steget upp i Juniorallsvenskan och förhoppningsvis kan de etablera sig där men frågan är vad händer med de spelare som tar steget upp mot U19, skall de lira i de serier som jag nämnt i ovan text ?
  Risken är stor att man tappar dessa spelare som kommer att söka sig till andra akademier som har U19, frågan är hur Öis kommer att agera.

  Grattis Alexander Jeremejeff till uttagning till landslaget, Qviding, Häcken och MFF såg något som vissa totalt missade i Öis.

  Svara

 15. 8 december, 2016 @ 18:39 agne

  Gud va gott att felix j har fattat att Lantz är en bra tränare han kanske kan få med sig några till som inte har fattat

  Svara

 16. 10 december, 2016 @ 19:59 Janne c

  Jag håller med ska försöka få med mig ord f Sandra hon brukar stötta mig

  Svara

 17. 10 januari, 2017 @ 14:35 Janne

  Tror ni att ni kommer att kunna hitta nya skribenter/ny redaktion och få liv i sidan igen eller är det tyvärr kört?

  Tycker att det har varit kul att följa Sambadefensiv. Periodvis har det ju varit hög klass både på innehåll och frekvens.

  Hoppas ni orkar komma igen. Kan inte se annat än att det vore bra för Öis.

  Svara

 18. 10 januari, 2017 @ 19:52 Kalle

  Dardan är klar, i helvete heller och nu skrämde vi iväg Mourad vilka jävvla kålrötter uppe på ÖIS-Gården AVGÅ ALLA

  Svara

 19. 20 januari, 2017 @ 21:28 Anonym

  Bara en kommentar till alla som har varit inne på denna sida Felix Sandra o många andra som har varit i mot m lantz Skulle nl vilja hålla käften nu o komma med i matchen det behövs prófs för att komma nån stans
  Lerum

  Svara

 20. 21 januari, 2017 @ 12:19 Harry (Dirty Harry)

  Marcus Lantz blir sportsligt ansvarige i Öis (har svårt att se att detta är ett proffs i denna fråga)
  Man kan även läsa i tidningen om att Kent Carlzon har visat intresse för scoutingchef, ett proffs till kanske.
  Att hålla käften gör bara att sekten på ÖG blir värre.
  Med sekt menas en grupp människor som är sammanbundna med någon ideologi eller någon/några ledare.

  Svara

 21. 24 januari, 2017 @ 22:09 Anonym

  Hoppas allt är frid fröjd
  Öis är på gång

  Svara

 22. 24 januari, 2017 @ 22:18 Anonym

  Men innte sambadefensiv sýnd för det är i år vi vinner serien

  Ha bygg

  Svara


Dela dina tankar

Din e-postadress kommer ej att visas.

© 2015  Sambadefensiv   kontakt@sambadefensiv.se