IMG_1123

Superettanguiden – Lag 11

Lag: GAIS

Grundade: År 1894

Antal SM-Guld: 4

Arena(Publikkapacitet): Gamla Ullevi (18 416)

Förra årets placering: 10:e plats

Placeringstips i Superettan 2019: 11:e plats

Välkända spelare som tillhört laget:

Wanderson do Carmo , numera Helsingborgs IF(spelade i klubben år 2007-2010 & 2011-2012, 110 matcher & 39 mål)

Mervan Celik, numera BK Häcken(spelade i klubben år 2008- 2011 & 2012) 82 matcher & 20 mål)

Richard Ekunde, numera avslutat karriären(spelade i klubben år 2006-2012 & 2014-2015, 185 matcher & 1 mål)

 

De fem senaste säsongernas placeringar:

2014: 11:e plats

2015: 11:e plats

2016: 8:e plats

2017: 9:e plats

2018: 10:e plats

De fem senaste säsongernas inspelade poäng:

2014: 35 poäng

2015: 35 poäng

2016: 39 poäng

2017: 37 poäng

2018: 35 poäng

GAIS

(Klicka på bilden för att se GAIS inspelade poäng i jämförelse med de andra lagen i Superettan!)

 

 

 

*(Betyg sätts på en skala mellan 1 plus (+) till 5 plus(+++++). Tidigare insatser i karriären ligger som grund för en betygsättning men även andra faktorer kan komma att tas med i motiveringen under varje spelare.)

+ = Inte redo för Superettan

++ = Håller ok standard för Superettan

+++ = Håller bra standard för Superettan

++++= Håller väldigt bra klass för Superettan och borde kunna spela i Allsvenskan

+++++ = Håller alldeles för bra klass för Superettan och bör spela i Allsvenskan

 

Tränare:

Bosko Orovic, 46 år

Matcher som tränare för laget i Superettan: 55 matcher

Snittpoäng per match som tränare för laget: 1,25 poäng/per match

Betyg:++

 

Spelartrupp:

 

(Ny) 30. Marko Johansson

Nationalitet: Svensk

Ålder: 20 år

Längd: 193 cm

Matcher i Superettan: 34 matcher/37 insläppta mål

Betyg: +++

Motivering:

Ung målvakt som är inlånad från allsvenska Malmö FF och har sen innan visat upp att han klarar av att spela i Superettan. Spelade med Trelleborg FF i Superettan år 2017 och släppte endast in 32 mål på 30 matcher. Mycket imponerade för målvakten som hoppas på att kunna utvecklas i en ny miljö.

 

1.Damir Mehic

Nationalitet: Svensk/Bosnisk

Ålder: 32 år

Längd: 192 cm

Matcher i Superettan: 68  matcher/88 insläppta mål

Betyg: +++

Motivering:

Förra årets förstaval mellan stolparna som nu kommer att få kämpa till sig en plats i och med värvningen av Johansson. Har sen innan gjort det bra ifrån sig för Jönköping Södra under klubbens tid i Allsvenskan men frågan är inte om detta kommer att bli en säsong som främst spenderas på bänken för 32-åringen.

 

(Ny) -.Oliver Gustafsson

Nationalitet: Svensk

Ålder: 25 år

Längd: 190 cm

Matcher i Superettan: 1 match/2 insläppta mål

Betyg: +

Motivering:

Spelare som tillhört GAIS för sju år sedan är nu tillbaka i klubben. Kommer att vara lagets tredjemålvakt under säsongen.

Försvarare:

6.Carl Nyström

Nationalitet: Svensk

Ålder: 28 år

Längd: 193 cm

Matcher i Superettan: 164 matcher/3 mål

Betyg: +++

Motivering:

Back som gjort 99 matcher för den svarta klubben från Göteborg. Valde nobelt nog att sänka sin lön för att kunna stanna kvar i klubben när de ekonomiska problemen uppstod förra säsongen. Sliter, tacklas och skriker mycket på plan, lär vara given i Orovics startelva.

 

(Ny) 21.Emil Wahlström

Nationalitet: Svensk

Ålder: 32 år

Längd: 182 cm

Matcher i Superettan: 17 matcher/0 mål

Betyg: ++++

Motivering:

Rutinerat nyförvärv som ryktades vara på väg till ÖIS från början. Det blev istället GAIS för Wahlström, som fick lämna BK Häcken efter tio år i klubbens A-lag. Är en bra värvning av GAIS om 32-åringen är skadefri under säsongen. Kommer att bidra med både erfarenhet och lugn i lagets backlinje.  

 

16.August Wängberg

Nationalitet: Svensk

Ålder: 25 år

Längd: 180 cm

Matcher i Superettan: 45 matcher/4 mål

Betyg: ++

Motivering:

Gammal Qviding-spelare som anslöt till GAIS år 2017. Har sen dess åkt in och ut ur startelvan. Spelare främst mittback men fungerar även att använda på en av kanterna i backlinjen. Lär få det svårt att ta en ordinarie plats under denna säsong med tanke på värvningen av Wahlström.  

 

25.Milos Andelkovic

Nationalitet: Svensk

Ålder: 19 år

Längd: 191 cm

Matcher i Superettan: 0 matcher/0 mål

Betyg: +

Motivering:

Spelare som ännu inte gjort sin proffsdebut.

 

5.Niclas Andersén

Nationalitet: Svensk

Ålder: 26 år

Längd: 170 cm

Matcher i Superettan: 146 matcher/1 mål

Betyg: ++

Motivering:

Aggressiv ytterback som gör livet på plan jobbigt för många motståndare. Gör det otacksamma arbetet i defensiven med sitt spel som oftast är på gränsen. Brister dessvärre i offensiven med endast en assist på 45 matcher i Superettan.

 

15.Alexander Angelin

Nationalitet: Svensk

Ålder: 29 år

Längd: 185 cm

Matcher i Superettan: 12 matcher/ 0 mål

Betyg: ++

Motivering:

Vänsterback som anslöt till klubben under förra årets sommar från BK Häcken. Har en fin vänsterfot som slår farliga inlägg, oftast utan att någon i boxen tar vara på chansen. Har en del skadebekymmer och frågan är när 28-åringen verkligen kommer att vara tillbaka i laget.

 

(Ny) 24.Netinho

Nationalitet: Brasiliansk

Ålder: 25 år

Längd: 171 cm

Matcher i Superettan: 16 matcher/0 mål

Betyg: ++

Motivering:

Brasiliansk högerback som senast kommer från nedflyttade IFK Värnamo. Gjorde endast 12 matcher i Superettan förra året och lär vilja visa vad han gör för under denna säsong. Stod förra året för årets filmning i slutet av förra säsongen mot Helsingborgs IF, rekommenderas att se för den som ännu ej sett.

Mittfältare:

 

7.Marcus Bergholtz

Nationalitet: Svensk

Ålder: 29 år

Längd: 185 cm

Matcher i Superettan: 134 matcher/16 mål

Betyg: +++

Motivering:

Lagkapten i klubben och den spelare som sliter hårdast på mittfältet. Har en bra speluppfattning och är inte rädd att offra sig för laget. Har sen tidigare representerat både Ängelholms FF och Öster IF i Superettan.

 

17.Niklas Olsson

Nationalitet: Svensk

Ålder: 26 år

Längd: 182 cm

Matcher i Superettan: 58 matcher/ 0 mål

Betyg: ++

Motivering:

Mittfältskollega med Bergholtz, som gjorde 28 framträdanden för klubben under förra säsongen. Inte speciellt lång eller stark om man jämför med andra spelare i serien men 26-åringen kompenserar upp detta med sin täta markering som gör livet surt för motståndarna.

 

2.Andreas Östling

Nationalitet: Svensk

Ålder: 25 år

Längd: 165 cm

Matcher i Superettan: 98 matcher/8 mål

Betyg: +++

Motivering:

Gammal ÖIS-spelare som gjorde sina första säsong för de grönsvarta förra året. Skiljer sig från Bergholtz/Olsson, då Östling mer är en passningsspelare som försöker finna lagets anfallare. Gjorde tyvärr mål mot sin gamla klubb förra säsongen..

 

(Ny) 8.Rasmus Rosenqvist

Nationalitet: Svensk

Ålder: 22 år

Längd: 179 cm

Matcher i Superettan: 6 matcher/0 mål

Betyg: +++

Motivering:

Inlånad mittfältare med erfarenhet från Allsvenskan, med spel för Elfsborgs IF. Var utlånad till Helsingborgs IF förra säsongen men gjorde endast fem matcher för klubben. Har haft problem med att få regelbunden speltid tidigare under sin karriär. Ett frågetecken inför säsongen.

 

(Ny) 29.Predrag Randjelovic

Nationalitet: Makedonisk/Serbisk

Ålder: 29 år

Längd: 172 cm

Matcher i Superettan: 62 matcher/3 mål

Betyg: ++

Motivering:

Nyförvärv som senast kommer från nedflyttade IFK Värnamo, där det blev 1 mål på 21 matcher. Har sen tidigare representerat Dalkurd FF i Superettan. Kommer nog främst vara en bänkspelare denna säsong som får komma in på plan när laget roterar.

 

21.Karl Bohm

Nationalitet: Svensk

Ålder: 23 år

Längd: 178 cm

Matcher i Superettan: 27 matcher/4 mål

Betyg: +++

Motivering:

Kvick och teknisk yttermittfältare som inte är rädd för att skjuta när läget tillåter det. Kom till GAIS under förra säsongen, efter en misslyckad sejour hos BK Häcken. I Superettan blev det 2 mål på 11 framträdanden under förra säsongen.

22.Aiden Harvey

Nationalitet: Australisk

Ålder: 20 år

Längd: Okänt

Matcher i Superettan: 5 matcher/0 mål

Betyg: +

Motivering:

Ung mittfältare/back som är tillbaka från en låneperiod med Utsiktens BK i Division 1 Södra. Är lagets talang och har visat upp att han besitter ett moget spelsinne för sina unga ålder. Lär få chansen i form av inhopp denna säsong av tränare Orovic.

 

26.Adam Wästlund

Nationalitet: Svensk

Ålder: 18 år

Längd: Okänt

Matcher i Superettan: 0 matcher/0 mål

Betyg: +

Motivering:

Ung spelare som endast gjort nio minuter på plan för GAIS A-lag.

 

Anfallare:

(Ny) 14.Nikola Asceric

Nationalitet: Serbisk

Ålder: 28 år

Längd: 193 cm

Matcher i Superettan: 4 matcher/2 mål

Betyg: +++

Motivering:

Ny anfallare som senast kommer från klubben PAS Lamia 1964 i grekiska högstaligan. Har sen tidigare visat upp vilken skärpa han besitter framför mål i den serbiska ligan för två säsonger sedan. Efter det så har karriären spenderats i Grekland och Malta, där Asceric varit ineffektiv framför mål. Hoppas på att kunna få igång sin karriär igen i den grönsvarta klubben. Bär även ett stort ansvar, där kraven på mål kommer finnas under hela säsongen.

 

10.Leonard Plllana

Nationalitet: Kosovansk

Ålder: 22 år

Längd: 185 cm

Matcher i Superettan: 59 matcher/10 mål

Betyg: +++

Motivering:

Spelare som var utlånad till GAIS från Dalkurd FF förra säsongen. På 11 matcher blev det endast 1 mål för den numera 22-årige anfallaren. Är stark och smidig men saknar en viss kyla framför mål. Behöver utvecklas för att bli den målskytt som laget kan förlita sig på.

 

(Ny) 13.Arian Kabashi

Nationalitet: Svensk/Albansk

Ålder: 22 år

Längd: 180 cm

Matcher i Superettan: 4 matcher/ 0  mål

Betyg: ++

Motivering:

Anfallare som är inlånad från allsvenska Elfsborg och har endast gjort sex seniormatcher under sin proffskarriär. Skall bli intressant att se ifall denna oerfarna 22-åringen kan komma att tillföra något till laget överhuvudtaget.

 

 

Nyckelspelaren
Emil Wahlström

GAIS har i och med denna värvning agerat riktigt smart på transfermarknaden. Laget har fått in en mittback som visat vad han kan prestera på plan under sina nio säsonger i Allsvenskan samtidigt som man inte behövt röra pengar ifrån sin övergångsbudget. Wahlström kommer att kunna ge GAIS det där extra steget i sin defensiven som jag tror kommer vara avgörande när säsongen väl är slut. Även om en man inte kan rädda ett lag i den mån av att släppa in mål så tror jag ändå att 32-åringen kan vara en tillgång för laget i och med den erfarenhet som spelaren besitter.

Talangen
Aiden Harvey

20-åringen, som är född i Australien, var förra året utlånad till Utsiktens BK i Division 1 Södra och gjorde endast fyra matcher för laget. Kanske inte låter så imponerande för de flesta men om sanningen skall fram så är Harvey en spelare som GAIS verkligen tror på. Jag skulle gissa på att Orovic kommer sakta men säkert försöka få den unga mittfältaren att bli van vid tempot i Superettan, för att sedan kunna använda spelaren som en ytterligare resurs i truppen.

 

Frågetecknet
Bosko Orovic

Vart skall man börja? Uttal om spel i Champions League, bråk med egna supportrar och dödshot var några av de händelser som kom att påverka Orovics tränarposition förra året när laget trots sitt dåliga spel lyckades säkra ett nytt kontrakt i Superettan. Orovic kommer nog att hoppas på att det året går allt bättre utan någon större dramatik men frågan är inte om det är för sent redan nu? Inför säsongen så såg GAIS anfallssida skaplig ut, där förra årets succé Hamidovic stack ut i mängden. Spola fram till 5:e april och läget är kritiskt. Laget är tvunget att släppa sin målskytt till J-Södra efter rykten om att anfallaren inte var nöjd med sin tränares sätt att leda laget. Orovics sätt att leda laget tror jag nämligen kan vara GAIS fall denna säsong, laget behöver nu sluta samman för att undvika ett lika kaosfyllt år som förra och fokusera på att vinna matcher. Frågan är om dess tränare kommer tillåta detta eller om ens egna åsikter kommer ivägen?

Vilken plats tror ni GAIS slutar på? Skriv gärna vad ni gissar på i kommentarsfältet!

//MOrgryte


'Superettanguiden – Lag 11' has no comments

Bli först att kommentera detta inlägg!

Dela dina tankar

Din e-postadress kommer ej att visas.

© 2015  Sambadefensiv   kontakt@sambadefensiv.se