IMG_0960

Superettanguiden – Lag 12

Lag: Norrby IF

Grundade: År 1927

Antal SM-Guld: 0

Arena(Publikkapacitet): Borås Arena(16200)

Förra årets placering: 12:e plats (Superettan)

Placeringstips i Superettan 2019: 12:e plats

Välkända spelare som tillhört laget:

Adam Ståhl, numera IK Sirius(spelade i klubben år 2013-2017, 89 matcher & 14 mål)

Lasse Nilsson, numera avslutat karriären(spelade i klubben år 2017-2018, 23 matcher & 1 mål)

Elmin Kurbegovic, numera avslutat karriären(spelade i klubben år 2014-2015, 37 matcher & 3 mål)

De fem senaste säsongernas placeringar:

2014: 6:e plats(Division 1 Södra)

2015: 10:e plats(Division 1 Södra)

2016: 1:a plats(Division 1 Södra)

2017: 10:e plats

2018: 12:e plats

De fem senaste säsongernas inspelade poäng:

2014: 36 poäng

2015: 29 poäng

2016: 51 poäng

2017: 37 poäng

2018: 34 poäng

NORRBY

 

 

(Klicka på bilden för att se Norrby IFs inspelade poäng i jämförelse med de andra lagen i Superettan! OBS poäng för år 2014, 2015 & 2016 är ej med i uträkningen pga spel i Division 1 Södra.)

 

 

*(Betyg sätts på en skala mellan 1 plus (+) till 5 plus(+++++). Tidigare insatser i karriären ligger som grund för en betygsättning men även andra faktorer kan komma att tas med i motiveringen under varje spelare.)

+ = Inte redo för Superettan

++ = Håller ok standard för Superettan

+++ = Håller bra standard för Superettan

++++= Håller väldigt bra klass för Superettan och borde kunna spela i Allsvenskan

+++++ = Håller alldeles för bra klass för Superettan och bör spela i Allsvenskan

 

 

 

Tränare:

Mohammed Ali Khan, 31 år

Matcher som tränare för laget i Superettan: 4 matcher

Snittpoäng per match som tränare för laget: 1,25 poäng/per match

Betyg:++

Spelartrupp

 

 

Målvakter:

 

1.Mergim Krasniqi

Nationalitet: Svensk

Ålder: 26 år

Längd: 187 cm

Matcher i Superettan: 61 matcher/ 108 insläppta mål

Betyg: ++

Motivering:

Målvakt som endast tillhört Norrby IF under sin proffskarriär och har lyckats göra 194 matcher för klubben. Krasniqis insatser på plan är oftast oförutsägbara då målvakten både ger och tar. Kan vara lysande i den ena matchen men i andra släppa in oerhört simpla mål. Ryktades vara på väg från klubben ifjol men skrev slutligen på ett nytt kontrakt.

31.Erik Ekström

Nationalitet: Svensk

Ålder: 19 år

Längd: 182 cm

Matcher i Superettan: 0 matcher/ 0 insläppta mål

Betyg: +

Motivering:

Ung målvakt som är fostrad i klubben. Har ännu inte gjort sin proffsdebut och kommer agera som backup för Krasniqi.

 

Försvarare:

15.Enez Poyraz

Nationalitet: Svensk

Ålder: 19 år

Längd: Okänt

Matcher i Superettan: 0 matcher / 0 mål

Betyg: +

Motivering:

Back som ännu inte gjort sin proffsdebut. Är nyligen uppflyttad från klubbens U19-lag.

 

3.Jonathan Azulay

Nationalitet: Svensk/Israelit

Ålder: 25 år

Längd: 183 cm

Matcher i Superettan: 120 matcher/ 2 mål

Betyg: +++

Motivering:

Mittback som är fostrad i IFK Göteborg men kan nog komma att minnas av många ÖIS-supportrar. 25-åringen tillhörde det rödblåa sällskapet under säsongen 2013 för att sedan återvända till de blåvita grannarna. Karriären har sen dess främst spenderats i Superettan och gör nu sitt andra år i Norrby IF.

 

(Ny) 4.Didric Andersson

Nationalitet: Svensk

Ålder: 28 år

Längd: 190 cm

Matcher i Superettan: 20 matcher/ 0  mål

Betyg: ++

Motivering:

Ny mittback som senast kommer från spel i Division 1 Södra med Husqvarna FF. Lång och stark mittback som är i tillbaka i Superettan efter tre säsonger. Skall bli intressant att se hur 28-åringen mäter sig mot de motståndare man kommer att stöta på under säsongen.

 

16.Alexander Salo

Nationalitet: Svensk

Ålder: 19 år

Längd: Okänt

Matcher i Superettan: 0 matcher/ 0 mål

Betyg: +

Motivering:

Back som ännu inte gjort sin proffsdebut. Är nyligen uppflyttad från klubbens U19-lag.

 

17.Jasin Khayat

Nationalitet: Marockansk/Dansk

Ålder: 26 år

Längd: 178 cm

Matcher i Superettan: 16 matcher/ 0  mål

Betyg: ++

Motivering:

Vänsterback som anslöt till laget efter att halva säsongen var spelad förra året. Kom i laget och gjorde det helt ok ifrån sig, med 3 assist på 12 matcher. Lär vara ohotad som förstavalet som vänsterback under denna säsong.

 

(Ny) 6.Anton Maikkula

Nationalitet: Svensk

Ålder: 22 år

Längd: 176 cm

Matcher i Superettan: 17 matcher/ 0 mål

Betyg: ++

Motivering:
Högerback som är inlånad från allsvenska Kalmar FF och spenderade förra säsongen med IFK Värnamo. Spelade 16 matcher för Värnamo förra säsongen medans laget åkte ur Superettan och lär vilja göra bättre ifrån sig i Norrby. Kan vara en användar spelare i truppen om han undviker att dra på sig skador.

 

 

Mittfältare:


8.Nicklas Savolainen

Nationalitet: Svensk

Ålder: 28 år

Längd: 188 cm

Matcher i Superettan: 54  matcher/ 20 mål

Betyg: +++

Motivering:
Spelare som endast tillhört klubben under sin karriär och är lagets mittfältsmotor. Stor, stark och orädd för att vara en del av det offensiva spelet i laget gör Savolainen till en viktig pusselbit i truppen. Har gjort 19(!) mål från sin mittfältsposition under de två senaste säsongerna i Superettan.

 

16.Nino Osmanagic

Nationalitet: Svensk

Ålder: 29 år

Längd: 179 cm

Matcher i Superettan: 57 matcher/ 2 mål

Betyg: ++

Motivering:

Defensiv mittfältare som lämnade klubben i december 2018 efter att ha tackat nej till förlängning hos Boråslaget. Kom tillbaka till laget i april och är redo för att hjälpa klubben att undvika en seriemässig nedflyttning.

 

 

2.Abbas Mohammed

Nationalitet: Svensk/Irakisk

Ålder: 20 år

Längd: 182 cm

Matcher i Superettan: 16 matcher/ 1 mål

Betyg: ++

Motivering:

Ung mittfältare som klubben verkligen tror på. Fått speltid i Superettan under de två senaste säsongerna och detta kan vara säsongen som 20-åringen greppar tag om en ordinarie plats i startelvan. Blev uttagen till Iraks U23-trupp, efter att Abbas pappa är från landet, där han  spenderade en vecka med landslaget i Qatar.

 

18.Adam Eriksson

Nationalitet: Svensk

Ålder: 25 år

Längd: 179 cm

Matcher i Superettan: 99 matcher/ 8  mål

Betyg: +++

Motivering:

Tidigare GAIS-spelare som efter några säsonger i Division 1 Södra fick chansen att spela i Superettan igen. Gjorde det bra förra året med sitt nya lag och producerade 7 poäng(3 mål + 4 assist). Spelar främst som innermittfältare men kan täcka upp på en av kanterna när laget behöver rotera.

 

5.Jesper Brandt

Nationalitet: Svensk

Ålder: 25 år

Längd: 186 cm

Matcher i Superettan: 28 matcher/ 2 mål

Betyg: ++

Motivering:

Mittfältare som missade förra säsongen på grund av skada. Är nu tillbaka på plan och kommer vara sugen på att visa vad han går för. Främst tänkt som backup-spelare ifall 25-åringen lyckas hålla sig ifrån en till jobbig skada.

 

20.Daniel Sijan

Nationalitet: Svensk

Ålder: 21 år

Längd: 190 cm

Matcher i Superettan: 0 matcher/ 0 mål

Betyg: +

Motivering:

Spelare som är fostrad i klubben och har endast gjort ett framträdande i Svenska Cupen år 2018.

 

(Ny) 22.Marwan Baze

Nationalitet: Svensk

Ålder: 21 år

Längd: 183 cm

Matcher i Superettan: 0 matcher/ 0 mål

Betyg: +

Motivering:

Ny spelare som senast kommer från Norrköpings U21-lag. Har ännu inte gjort sin proffsdebut och kommer nog få se denna säsongen via bänken främst.

 

10.Abdelrahman Saidi

Nationalitet: Svensk

Ålder: 19 år

Längd: 186 cm

Matcher i Superettan: 45 matcher/ 5  mål

Betyg: +++

Motivering:

Ung talang som redan hunnit spela nästan 50 matcher för laget från Borås i Superettan. Har en stor utvecklingspotential och kommer säkert chocka många motståndare under året. Producerade 5 poäng förra året(3 mål + 2 assist), inte dåligt för den numera 19-årige mittfältaren.

 

21.Wilhelm Ärlig

Nationalitet: Svensk

Ålder: 18 år

Längd: Okänt

Matcher i Superettan: 4 matcher/ 0 mål

Betyg: +

Motivering:

18-åring som fick göra två inhopp i Superettan för klubben förra säsongen. Har startat denna säsong genom att få spela 45 minuter redan. Verkar vara en uppskattad talang hos tränare Ali Khan.

 

(Ny) 28.Alexander Henningsson

Nationalitet: Svensk

Ålder: 28 år

Längd: 185 cm

Matcher i Superettan: 166 matcher/ 20 mål

Betyg: ++

Motivering:

Ny spelare som senast kommer från nedflyttade IFK Värnamo. Har sen tidigare mycket erfarenhet från spel i Superettan med klubbar som Östers IF, Halmstad BK och Värnamo. Hoppas kunna tillföra mycket till klubben just genom denna erfarenhet och det skall bli intressant att se ifall Henningsson lyckas undvika två nedflyttningar på raken.

 

(Ny) 19.Edafe Egbedi

Nationalitet: Nigeriansk

Ålder: 25 år

Längd: 166 cm

Matcher i Superettan: 23 matcher/ 0 mål

Betyg: ++

Motivering:

Ytterligare en ny spelare i laget och kommer senast från nedflyttade Landskrona BOIS. Hade svårt att få igång målskytten i den skånska klubben och hoppas på bättre lycka i Norrby. Har sen tidigare visat hur vass han är framför mål med Nigerias U20-lag men detta vara för 7 år sedan…

 

11.Alen Krasnici

Nationalitet: Svensk/Kroatisk

Ålder: 26 år

Längd: 180 cm

Matcher i Superettan: 42 matcher/ 2 mål

Betyg: ++

Motivering:

Kroatienfödd yttermittfältare som gjort 126 matcher för klubben. Är snabb och teknisk men bli inte lurad vid första ögonblicket av 26-åringens positionering på plan. Krasnici kan nämligen spela högerback också och kan komma till nytta när tränare Ali Khan vill skaka om i startelvan.  

 

(Ny) 7.Dijan Vukojevic

Nationalitet: Svensk

Ålder: 23 år

Längd: 183 cm

Matcher i Superettan: 19 matcher/ 2 mål

Betyg: ++

Motivering:

Ny spelare som senast kommer från en bra säsong i Division 1 Södra med Husqvarna FF. Producera 11 poäng(5 mål + 6 assist) i divisionen under Superettan men detta är inte första gången som Vukojevic spelar i Sveriges näst högsta division. Vukojevic spenderade nämligen två säsonger i Jönköping Södra, utan större framgång tyvärr.

 

Anfallare:

12.Richard Yarsuvat

Nationalitet: Svensk/Turkisk

Ålder: 26 år

Längd: 174 cm

Matcher i Superettan: 82 matcher/ 27 mål

Betyg: ++++

Motivering:

Gammal ÖIS-spelare som vann skytteligan i Superettan år 2017. Efter det så var det rykten om att “Ricky” skulle få igenom en drömflytt till engelska Oldham i League 1. Flytten skedde aldrig och Yarsuvat gick till Norrby igen och gör nu sin andra säsong på raken med klubben. 9 mål på 24 matcher blev det förra säsongen för 26-åringen. Livsviktig för Norrby i jakten på ett nytt kontrakt i serien.

 

(Ny). 14.Dardan Rexhepi

Nationalitet: Kosovansk/Svensk

Ålder: 27 år

Längd: 190 cm

Matcher i Superettan: 37  matcher/ 10 mål

Betyg: +++

Motivering:

Lång anfallare som gör proffscomeback i svensk fotboll efter ett år av studier i Göteborg. Svårt att avgöra vilken nivå 27-åringen kommer att hålla egentligen efter sin paus men en sak är säker, Norrby kommer vilja få anfallaren i toppskick så fort som möjligt. Truppen har endast tre renodlade anfallare och Rexhepi kommer att behöva prestera redan från början.

 

9.Hugo Svensson

Nationalitet: Svensk

Ålder: 20 år

Längd: 191 cm

Matcher i Superettan: 13 matcher/ 0 mål

Betyg: ++

Motivering:

Ung anfallare som fick göra 13 matcher i Superettan förra året. Tyvärr blev det inga mål och 20-åringen kommer nog främst fungera som en truppfyllare denna säsong. Är son till den gamla landslagsanfallaren Mathias Svensson(f.d Elfsborg, Portsmouth & Norwich bl.a).  

 

(Ny) 13.Robin Strömberg

Nationalitet: Svensk

Ålder: 27 år

Längd: 184 cm

Matcher i Superettan: 1 matcher/ 0 mål

Betyg: +++

Motivering:

Ny spelare i Norrby som senast kommer från spel i Division 1 Södra med Ljungskile SK. Har ett otroligt imponerande målfacit i divisionen under med 42(!) mål på 55 seriematcher. Kan vara en stor positiv överraskning i årets upplaga av Superettan. Skall bli intressant att se hur många mål Strömberg kommer att kunna göra under sin debutsäsong i Superettan.

 

 

Nyckelspelaren
Richard Yarsuvat

Vad skall man säga om 174 cm långa anfallaren som har en tendens att göra mål mot sina gamla klubb ÖIS? “Ricky” har sen innan visat att han är otroligt farlig när han väl spelar på topp, speciellt under sin säsong med Dalkurd FF 2017. Efter 27 matcher i Superettan med klubben hade “Ricky” gjort 17 mål och vunnit seriens titel som skyttekung. Var inte lika effektiv förra säsongen, då blev det “endast” 9 mål, men i år så tror jag att anfallaren känner sig hungrig efter en bra målskörd som kan resultera i en utlandsflytt. Spelaren har hunnit med att bli 26 år(fyller 27 i slutet på maj) och om den där flytten någon gång skall komma så bör den ske så snart som möjligt.

 

Talangen
Abdelrahman Saidi

19 år gammal och med sina redan 45 spelade matcher i Superettan så är det svårt att argumentera för att Saidi har ljus fotbollsframtid framför sig. Saidi är snabb, lång och orädd för sina motståndare på plan. Detta mod och mogna spelsätt får mig nästan att undra varför 19-åringen inte fått lika stor uppmärksamhet som många andra talanger i Sverige. Personligen så tror jag att detta blir året för Saidi, där spelaren kommer visa vilka kvalitéer han besitter. Upp till bevis Saidi!

 

Frågetecknet
Försvaret

På pappret så ser lagets backar ut att vara ett av de sämsta i hela Superettan och ögonbrynen höjs främst på det faktum att truppen endast innehåller tre “renodlade” mittbackar. Laget släppte in 50 mål under förra säsongen och det skall mycket till för att man inte landar på samma siffra när de trettio omgångarna är spelade i november. Det gäller att laget spelar ihop sig och jobbar som en enhet för att begränsa sina motståndares chanser varje match men frågan är hur detta kommer att fungera under ett helt år. Det skall även tilläggas att lagets målvaksalternativ endast består av Krasniqi(28 år) och oprövade Ekström(19 år). Må boråsarna hoppas på att Krasniqi håller sig skadefri under hela säsongen.

 

 

Vilken plats tror ni Norrby IF slutar på? Skriv gärna vad ni gissar på i kommentarsfältet!

 

 

//@MOrgryte

 


'Superettanguiden – Lag 12' has no comments

Bli först att kommentera detta inlägg!

Dela dina tankar

Din e-postadress kommer ej att visas.

© 2015  Sambadefensiv   kontakt@sambadefensiv.se