”Selakovic är en drömvärvning för oss”

”- Han är en drömvärvning för oss. Han har en fantastisk teknik, en typisk Öis-spelare som hade passat perfekt i Lirarnas lag.”

Ovanstående är Kent Carlzons ord från en intervju som publicerades på Göteborgs-Posten under måndagskvällen. Uttalandet gällde IFK Göteborgs ikon Stefan Selakovic som för ett par dagar sedan fick beskedet att hans tid i klubben är slut efter åtta års tjänstgöring. Frågan gällde hur ÖIS sportchef Kent Carlzon ser på Stefan Selakovic som en del av ÖIS a-trupp till den kommande säsongen. En fråga som Kent Carlzon till synes ställer sig väldigt positiv till.

En position som på förhand är i ett litet behov av förstärkning är just yttermittfältet. Den så kallade bredden finns redan men någon eventuell spets hade kryddat till det lite extra. Men vad man kan ställa sig frågan till är ifall Stefan Selakovic är den spetsspelaren vi eftersöker.

Att Stefan Selakovic är en av de elva som står iklädd Öismundering när Superettan 2013 drar igång känns ändock väldigt långt borta i dagsläget. Ryktet säger att Selakovic själv vill stanna i staden Göteborg – men den finansiella biten är i första hand det som kan sätta käppar i hjulen. Ekonomin är inte i paritet med Selakovics lönekrav. Något som Kent Carlzon i samma intervju kommenterar så här:

”- Jag är rädd att vi inte klarar det ekonomiskt. Men om vi lyckas skrapa ihop pengar är han ett kanonnamn för ÖIS.”


'”Selakovic är en drömvärvning för oss”' have 71 comments

  1. 12 november, 2012 @ 22:33 Hocus Focus

    Och 35 år…

    Svara

    • 16 november, 2012 @ 12:22 Bengan

      Sattsa på yngre spelare, det måste väl finnas förmågor i Juniorlaget,se framåt, nu när vi är på gång igen.

  2. 12 november, 2012 @ 22:47 Anonym

    Helvete heller att vi ska skrapa ihop extra pengar för att ta in Sella,35. Finns garanterat många vi egentligen har råd med som är minst lika bra och 15 år yngre.

    Svara

  3. 12 november, 2012 @ 22:52 Jonas

    Nu börjas det igen…

    Svara

    • 13 november, 2012 @ 00:09 Anonym

      Precis min känsla också. Först så bryts kontrakt ,sen skall läggas pengar på en gammal spelare som vill ha en fett lön. Öis förbövelsen bryt med Carlzon omgående . Detta skickar otäcka vibbar för oss som varit med och är bara något år tillbaka. Gör inga idiotvärvning.

  4. 12 november, 2012 @ 22:55 Hocus Focus

    Tycker redan det var bättre utan sportchef…

    Svara

  5. 12 november, 2012 @ 23:05 Richard

    Kom igen,in med Lundgren från GAIS med så är vi igång!

    Svara

  6. 12 november, 2012 @ 23:18 Jens Z

    Det var precis det här man befarade.

    Fatta att ÖIS enda chans är att bli ett lag med ungdomsprofil! Ett lag som i utomståendes ögon låter sina unga få chansen, utvecklar dom och därmed kan locka till sig talanger utifrån trots att man inte spelar lika högt upp i systemet eller kan betala lika mycket som andra lag.

    Fattar man inte detta utan tror att avdankade föredettingar från lokalkonkurrenter är rätt väg att gå, så gäller det att man fort som attan reviderar sitt sätt att tänka och skaffar en syn på fotboll i linje med tiden. Annars går det bra att inställa sig där pepparn växer.

    Ingen Selakovic i ÖIS! Och om de tankegångarna är något annat än ett riktigt dåligt skämt så ska vi Inge heller ha någon Kent Carlzon i klubben.

    Svara

    • 13 november, 2012 @ 04:24 Daniel R

      Klockren kommentar.

    • 13 november, 2012 @ 14:10 Bertil

      Kan bara hålla med alla som är inne och skriver nu. Äntligen har ÖIS gjort en omstart med massa unga lovande spelare, och den första man börjar prata om att värva in är en 35-åring med sina bästa år bakom sig. Håll nu fast vid den linje som har gällt de senaste 2 åren istället och ge förtroende till alla unga som bara blir bättre för varje år – och inte tvärtom!

  7. 12 november, 2012 @ 23:18 Annonym

    Dra åt helvete. Spelar hellre i div 1 än att vi lägger allt vi lyckas skrapa ihop på Selakovic.

    Svara

  8. 12 november, 2012 @ 23:42 Cyban

    AVGÅ Kent! Där går gränsen. INGA gamla spelare skall värvas erfarna kanske men inte pensionerade fotbollsspelare som dessutom iklär sig gråvit mundering.

    Svara

  9. 13 november, 2012 @ 00:10 Krilliano

    Håller helt med. Lägg av. Sella ska inte spela i Öis. Speciellt inte om han kostar en massa pengar. Total galenskap. Nu börjar jag bli orolig för det här med Kent Carlzon. Det här börjar minsann inte något vidare.

    Svara

  10. 13 november, 2012 @ 02:38 Nikhee

    Hur f-n kan han vara en ”drömvärvning” för oss? Visar på riktig dålig känsla från Kents sida. Har han inte lärt sig någonting av historien?

    ”Men om vi lyckas skrapa ihop pengar är han ett kanonnamn för ÖIS.”
    Om vi lyckas skrapa ihop så mycket pengar som ”Sella” skulle kosta så lägger vi de pengarna på något mer vettigt, sprider riskerna och som ger mer avkastning. Vi skulle kunna få så mycket mer och bättre för de pengarna om vi gör jobbet på rätt sätt.

    Det är ju rent f-n att behöva läsa sådant här dravel nu när vi trodde att vi var på rätt väg!

    Svara

  11. 13 november, 2012 @ 08:35 Hocus Focus

    Dom där frågorna till Kent Kalkon blev ju ännu intressantare helt plötsligt.

    Svara

  12. 13 november, 2012 @ 09:00 DJ-CJ

    Visst, en bra spelare, men för ett lag som ska bygga på sikt och med skakig ekonomi är Selakovic helt fel. Hans lönekrav är garanterat höga och det har vi inte råd med. Framför allt eftersom minsta lilla skada i den åldern gör att han kanske bara lirar några matcher på en säsong och inte är 100%-ig.

    Kent skickar inte ut bra vibbar här. Helt fel satsning.

    Svara

  13. 13 november, 2012 @ 09:11 Jacko

    Det som oroar mig är att Kent inte kan hålla sig från att slänga ur sig en kommentar som denna till en journalist. Givetvis drar journalisten igång djungeltrumman direkt trots att det förmodligen var ett harmlöst uttalande. DISKUTERA INTE SPELARE MED MEDIA. Får Ranäng-vibbar av detta, tyvärr.

    Jag tror verkligen inte att ÖIS kommer värva Selakovic. Känns mer som en Varberg-värvning. Jag vill heller inte att vi värvar Selakovic, och det säger jag inte för att han spelat i Blåvitt (Last, Anegrund, Ulander, Dennis och Lycén är andra som gjort det) utan för att han är helt passé och helt fel väg att gå.

    Svara

  14. 13 november, 2012 @ 09:25 Sektion LM

    Euforin efter uppflyttningen har verkligen fått sig en knäck. Mats Janssons avgång, rykten om dålig ekonomi, uppsägningen av Robins kontrakt, inställd jubileumsmiddag och nu en sportchef som tycker att svensk fotbolls värsta gnällspik är en ”typisk öisare”….varför får man aldrig vara riktigt glad?

    Svara

  15. 13 november, 2012 @ 09:39 Lill-Benke

    Ett hårt slag i solarplexus.
    Skrapar vi ihop tillräckligt med pengar för att finansiera Selakovics nedtrappning tycker jag att vi istället lägger dom på planhyra så att en mängd ungdomslag slipper avstå träningar för att lämna plats åt Wilhelm Fribergs Cup. Eller betalar tillbaka till friidrottssektionen.

    Svara

  16. 13 november, 2012 @ 09:53 ÖIS är ja-sägarnas klubb

    ÖIS fotbollssektion saknar civilkurage – ingen vågar ifrågasätta tränare eller ledning. Det finns ett talesätt inom statsvetenskapen: ”Folk får den ledare de förtjänar.” Syftar enkelt förklarat på att diktaturer tillkommer med ”folkets vilja”.

    ÖIS:are – utanför nätet – är extremt konflikträdda, med följd att missnöje aldrig ventileras och reds ut. I ÖIS gäller det att vara rätta personer till lags för att ha chans på a-lagsspel.

    Håller aldrig i längden.

    Kent Carlzon valdes i demokratisk ordning, så det är bara att gilla läget.

    Svara

    • 13 november, 2012 @ 10:31 Sven R

      Du får väl visa vägen och ta en konflikt offentligt, annars är du ju lika feg som alla vi andra…

    • 13 november, 2012 @ 12:50 John

      Kent är anställd som sportchef och inte demokratiskt vald. Det är däremot styrelsen som är de som anställt honom.

  17. 13 november, 2012 @ 10:03 B Linder

    Måste finnas en hel drös spelare som passar ÖIS plånbok bättre … dessutom kanske Sällskapet inte ska värva ”pensionärer” – trodde vi fått nog av det sedan tidigare …

    Svara

  18. 13 november, 2012 @ 10:47 Gerpa

    Kanske dags att tagga ner lite allihoppa, va?

    Kent Calrzon har nog både en och två rävar bakom örat. Hans jobb nu är att öppna dörrar och skapa lite hajp runt klubben för att verkligen kunna övertala/locka rätt spelare.

    Man kan lätt konstatera att laget behöver spelare i åldersspannet 24-29 år. Etablerade spelare med fortfarande ganska många år kvar i karriären. Låt Kent (och Prytz) få jobba ifred…

    …å andra sidan. Det ingår väl i spelet att det blir ramaskri i olika supporterforum. :-)

    Svara

    • 13 november, 2012 @ 10:53 Sven R

      +1

    • 13 november, 2012 @ 11:15 Christian Börjesson

      Utan ramaskri, ingen silly season. Men du har självklart rätt, det är nog läge att dämpa sig lite grand. Det finns säkert både en och två tankar bakom detta uttalande. Som du säger så ger det lite extra publicitet och det skapas, om man får kalla det det, en ’hajp’ kring ÖIS.

      Vi kan nog sitta lugna i båten framöver…

    • 13 november, 2012 @ 12:50 Jens Z

      För att höras genom internet får man skrika.

      Lika bra att markera nu så att inställningen uppfattas uppåt. Jag hoppas naturligtvis att Carlzon har en tanke, men tycker oavsett att det är en extremt klantigt vald väg att gå. Varför utspel missmatchande med den utstakade vägen som klubben börjat på? Om det är ett ”trix” så rimmar det dåligt med vad klubben behöver just nu, att enas.

    • 13 november, 2012 @ 14:26 Anonym

      Håller helt med Gerpa.
      Kent har precis börjat som sportchef och efter ett litet uttalande i GP så löper folk amok. herregud ge honom en chans. Tror nog att Kent har en hel del intressanta spelare på g. Men det verkar ju finnas många här på forumet som har mkt bättre koll på fotboll och skulle kunna sköta Kent Carlzons och styrelsens arbetsuppgifter mkt bättre…

  19. 13 november, 2012 @ 12:45 Lill-Benke

    Den typen av hajp kan i alla fall jag vara utan. Man får vara väldigt vidsynt om man ska förstå hur ett intresse för en dyr 35-åring ska dra till sig 24-29-åringar.

    Svara

  20. 13 november, 2012 @ 14:09 Johannes

    Har sagt de förr men tänker säga de igen, Victor Sköld hade suttit på sin plats

    Svara

  21. 13 november, 2012 @ 14:28 Thomas tvivlaren

    Ang nytt folk

    Inga nya spelare över ca 28 år
    Spets, 3-4 spelare från S1, kan kanske passa plånboken
    Om möjligt,ex vis typ
    Hb Jonas Olsson, 22, Degerfors
    Mb Marcus Översjö, 23, Falkenberg
    Mf Christoffer Brandeborn, 21, Degerfors
    F Gabriel Altemark, 27, Varberg

    Bredd, 2-3 talangspelare från div 1, där de skall ha varit ordinarie, ev ngn fr div 2,
    ex vis typ
    Mf Pelle Ödlund, 19, Gauthiod
    alt Linus Johansson, 22 Skövde
    F Mihael Jevtic, 22, Utkiken, byte med Jeremejeff ?
    alt Filip Rogic, 19, Eskilstuna
    Mb Andreas Uusitalo, 19, Skövde
    alt Oliver Ekroth, 20, Oskarshamn om han är intressant

    Självklart måste ovanstående talanger först kollas om de passar in i truppen
    som spelare och individer

    Låt egna artonåringar få växa till ett år till men låt vissa träna med A-trupp. De växer inte som bänknötare

    Inse att
    Lycèn, JP, Linström dä, Anderberg, Ricky o Jeremejeff troligtvis inte kommer att tillföra ngt, eftersom de inte platsade 2012 i div 1. S1 är tufft

    Svara

    • 13 november, 2012 @ 20:17 Annonym

      Helt rätt och en vettig plan.

    • 13 november, 2012 @ 23:08 Cyban

      Bra rapport! Håller med i allt.

    • 14 november, 2012 @ 16:00 DJ-CJ

      Pelle Ödlund hade jag velat se på provspel!

  22. 13 november, 2012 @ 15:05 Gerpa

    Det är ju ganska lustigt…

    Öis värvade inte Legwinski 2009 inför starten av AS. Han var då 36 år. Folk blev förbannade.

    Öis (Kent) uttalar sig positvit om en meriterad allsvensk yttermittfältare (som vi nog kunde ha nytta av). Han är 35 år. Folk är förbannade.

    Svara

    • 13 november, 2012 @ 15:07 Gerpa

      Med det ville jag bara säga att man inte behöver se allting svart eller vitt… Jag vill också att klubben satsar långsiktigt men Selakovic är ändå en mycket bra spelare med S1 mått mätt.

      Vi får väl se vad som händer…

    • 13 november, 2012 @ 15:20 Lill-Benke

      Den jämförelsen var väl lite långsökt? Varför inte dra till med värvningen av Erik Börjesson 1910?

    • 13 november, 2012 @ 15:37 Jacko

      Intressant, den värvningen känner jag inte till. Utveckla! ;)

    • 13 november, 2012 @ 16:51 Lill-Benke

      Första övergångsskandalen i svensk fotboll. Wilhelm Friberg lät ändamålet helga medlen och värvade dåtidens Torbjörn Nilsson, på toppen av hans karriär. Spädde ytterligare på den rivalitet som fanns mellan redan etablerade Örgryte och den skränande hopen som kallade sig IFK. Läs Den hårda kampen om du vill veta mer om den hårdaste rivaliteten i svensk fotboll.

    • 13 november, 2012 @ 18:00 Anonym

      Vad är det för långsökt med den jämförelsen?

    • 13 november, 2012 @ 18:10 Anonym

      Vad är det som är så långsökt med den jämförelsen?? Tycker den är ganska solklar. För 3 år sedan var det ingen som reagerade över ett liknande rykte. Nu är det katastrof.

      Håller med om att Selakovic kanske inte är helt ultimat och kanske inte det ÖIS ska satsa på i första hand. Men jag tycker det är bra att Kent ”håller dörrarna öppna”. Vore väll konstigt om annat? Vem vet vi kanske kommer behöva rejäl förstärkning inför superettan. Och om Sella är beredd att spela för en ersättning som passar Öis plånbok så varför inte?

    • 13 november, 2012 @ 21:19 Lill-Benke

      Det långsökta består i att 2009 var vi en klubb som aldrig hade gått i konkurs, hade kvar alla sina sponsorer, hade förhoppningar om en stor publiktillväxt om vi kunde hålla oss kvar i As (iom den nya arenan). Nu är vi en förening med helt annan matsäck där man kommit fram till att det enda hållbara är att satsa på egna talanger. Det finns äldre spelare som kunde funka i den satsningen. Sella är inte en av dom.

    • 14 november, 2012 @ 11:26 Anonym

      Idag är vi en förening som har förhoppningar på att många av de ”gamla sponsorerna” ska börja satsa mer i klubben igen, och som har förhoppningar om publik tillväxt samt att vi har gått upp i superettan. Som du ser påminner läget lite om 2009.

      Känns som att du mer är emot Selakovic som spelare, inte på grund av att klubben inte har råd med honom.

      De nya förhållandena vi spelar efter är självklart annorlunda och håller med dig om att vi ska satsa på unga talanger. Det jag inte förstår är varför det blir sån ”hets” och uppståndelse efter ett uttalande där Kent säger att Sella nog skulle kunna passa in i Öis. Han skriver dessutom att vi antagligen inte har råd med honom. Och om Öis mot förmodan skulle värva Sella beror det på att vi har de ekonomiska resuserna. Tror aldrig att öis gör om misstaget att ta in spelare som vi ”egentligen inte har råd med”. I alla fall inte i det läget vi befinner oss i nu. Tror att klubben har tagit lärdom av tidigare ledning.

    • 14 november, 2012 @ 13:39 Lill-Benke

      Läget påminner kanske om 2009. Erfarenheterna gör det inte.

      Har inte så mycket emot Sella som spelare, okej allsvenska spelare förstärker nog nyuppflyttade se-lag i allmänhet. Jag har något emot honom som symbol. Nya, sunda Öis ska inte värva trötta ifkare eftersom det strider mot den inriktning vi, informellt, kommit överens om att ha. Och att ”ha råd” är alltid relativt; bättre att lägga ev Sella-pengar på att förstärka det vi vill bygga. Låt oss säga att vi kan erbjuda Holländer några kronor extra så att han slipper gå till Falkenberg av ekonomiska skäl.
      Sen vet jag inte om det är ”hets” att hävda att detta är en dålig idé, skriftligt på ett diskussionsforum…

  23. 13 november, 2012 @ 16:02 Kommittén för Statssäkerhet

    Sånt här lipande har jag inte läst sen, dödgrävarn Hasse P blev klar som tränare,
    Katastrof vansinne tjongbollar etc, lät det då. Lugna er lite nu…

    Kent Agent har som någon skrev, en rävfarm bakom örat…
    Vi kommer inte värva ngn som är för dyr, och ingen som Hasse inte vill ha…

    Det heter SILLY SEASON, vad tror ni det innebär?

    Svara

  24. 13 november, 2012 @ 17:24 Exilen

    Selakovic ska va’ där, han ska va’ där
    Selakovic ska va’ där, han ska va’ där
    Selakovic ska va’ där och han vet nog vart det bär
    Kan ni se så rädd han är, tamejfan

    Svara

  25. 13 november, 2012 @ 17:58 Zeman1887

    ÖIS elitlicens verkar vara i hamn för säsongen 2013.
    http://www.fotbolltransfers.com/site/news/25044

    Svara

  26. 13 november, 2012 @ 19:44 Kalle Kula

    Initierade källor från det blåvita lägret säger att det känns mycket troligt att Selakovic går till oss, vet inte vad jag ska tycka men en spelare som de blåvita fansen vill ha kvar när de kräver guld och som ändå verkar hålla bra allsvensk klass kan säker tillföra en del till truppen, 35 år ung eller inte. Jag tror få hade klagat på en värvning av Aubynn som bosman med ettårskontrakt.

    Om stötestenen är att han har spelat i blåvitt så gäller väl bara att ”när fan blir gammal …” eller lex Anegrund, Last, Lycen, Conny Carlsson, Ulander med fler…

    Svara

  27. 13 november, 2012 @ 19:50 voi voi

    Selakovic?

    Niklas
    Erik
    Johan

    Svara

  28. 13 november, 2012 @ 19:56 DrJonas

    Förstår storm och förstår inte hur eller vad för räv KentKlantAgent kan ha bakom örat. Konstigt utspel angående Sella, som för övrigt sett trött och oinspirerad ut denna säsong enligt gråvita kollegor. Har inte Helsingborg någon halvkorpulent brasse på bänken vi kan ta över löneansvaret för istället?

    Svara

    • 14 november, 2012 @ 10:12 Kommittén för Statssäkerhet

      Om man går ut och säger att man tycker Sella är en drömvärvning men att man inte har råd… Känner sig Sella sig väldigt smickrad och går med på en väldigt moderat lön… Kanske?

    • 14 november, 2012 @ 14:44 Janne Plånbok

      Skattefritt?

    • 14 november, 2012 @ 10:45 Lanslarke

      Jag tycker man ska vara oerhört försiktig med att värva gamla spelare med hög lön och noll i andrahandsvärde. 36-åringar värvar man överhuvudtaget inte. Man kan möjligen göra undantag för hemvändare, som Källa och Mackan, eller vid akuta behov. Där är vi knappast nu.
      Man ska framför allt inte värva spelare som ger en stor del av supportrarna spykänslor.

    • 14 november, 2012 @ 13:40 Lill-Benke

      +1

    • 14 november, 2012 @ 15:43 Gerpa

      Nja. Värva och värva… Selakovic står utan kontrakt. Med andra ord är det endast lönen som är frågan här och ingen övergångssumma… Det är precis det som gör Selakovic till ett ändå realistiskt alteranativ.

      Jag håller med om det negativa symbolvärdet men i övrigt skulle han kunna vara en väldigt bra, om än kortsiktig, värvning.

  29. 14 november, 2012 @ 15:44 Gerpa

    Btw så har jag hört rykten om att det finns fler blåvita spelare i Öis kikarsikte…

    Svara

    • 14 november, 2012 @ 15:54 Annonym

      suck…

    • 14 november, 2012 @ 18:58 Hocus Focus

      Stiller 34 ?
      Hjalmar 32 ?

    • 14 november, 2012 @ 20:00 Gerpa

      Ja. Stiller. Kan dock inte bedöma sanningshalten.

  30. 14 november, 2012 @ 19:38 Lill-Benke

    Waehler?:-)

    Svara

  31. 14 november, 2012 @ 20:19 MackyAlvaro

    Hörde idag att Bosco ska testa ett par veckor :p

    Svara

  32. 14 november, 2012 @ 23:51 Kommittén för Statssäkerhet

    Clifford Mulenga har tränat med ÖIS hela veckan, tyvärr har inget sett honom han var bakom en kon…

    Svara

    • 15 november, 2012 @ 18:50 Anonym

      Fanns det inte en go videovärvning från 80-talet som hette Kula också. Han borse väl vara rätt rutinerad nu. Fick väl åka tillbaks med vändande post efter ett framträdande typ. Har någon mailadressen??

    • 15 november, 2012 @ 18:58 Hocus Focus

      Slavisa Cula , inte jättevass precis…

    • 16 november, 2012 @ 08:10 Sektion LM

      Vassaste åldringen att värva tillbaka bör vara den nordirländske legendaren Sammy McIlroy som redan vid förra ÖIS-sejouren hade ”kondition för biljard”. Han rörde sig majestätiskt i en omkrets av ca 3 meter inne i mittcirkeln medan dåtidens tighta matchtröja stramade över kulmagen…

    • 17 november, 2012 @ 11:43 Snabbt förstasteg

      Ja, eller varför inte göra ett dubbelkap och ta tillbaka gamle skyttekungen Ismo Lius i par med Gunder Bengtsson-kapet den löpstarke Brnovic. Då blir det Kosken och Slivovitz som sportdryck.

  33. 16 november, 2012 @ 14:06 Mikael Carlsson

    Sella är INTE ett kanonnamn för ÖIS. Vi vill INTE kasta bort pengar på en äldre IFK-ratad spelare som inte kommer att hålla mer än 1-2 säsonger på sin höjd.

    Ge yngre spelare chansen och värva hellre utifrån och med tron på framtiden. Vi har inte bråttom!

    Svara

  34. 16 november, 2012 @ 15:23 Gerpa

    Enligt Sambadefensiv på Twitter så har KC bekräftat att Selakovic INTE är aktuell för ÖIS. Därmed kan vi ju avsluta den diskussionen…

    Svara

  35. 16 november, 2012 @ 16:44 Anonym

    När kommer ÖIS med information om årskort för nästa säsong ?
    Gais är redan ute med information på sin hemsida och startar snart sin försäljning.

    Svara

    • 16 november, 2012 @ 17:18 Sven R

      Förhoppningsvis har vi väl inte lika taskig cash-flow som GAIS, helt enkelt.


Dela dina tankar

Din e-postadress kommer ej att visas.

© 2015  Sambadefensiv   kontakt@sambadefensiv.se